Szkolenie PPWR w praktyce - nowe obowiązki importerów, producentów i e-commerce w UE od 12 sierpnia 2026
Zmiany dotyczące nowych obowiązków wynikających z rozporządzenia PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), wprowadzające istotne zmiany dla importerów, producentów, branży e-commerce, logistyki oraz producentów opakowań.
Nowe unijne rozporządzenie Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) całkowicie zmienia podejście do opakowań w Unii Europejskiej.
Rozporządzenie PPWR weszło w życie 11 lutego 2025 r., natomiast większość nowych obowiązków zacznie być stosowana od 12 sierpnia 2026 r. Zakres wymagań będzie stopniowo rozszerzany w kolejnych latach.
PPWR wprowadza obowiązki dotyczące projektowania opakowań, recyklowalności, zawartości recyklatu, ograniczania pustej przestrzeni, systemów reuse oraz odpowiedzialności importerów i producentów.
Szkolenie pokazuje praktyczne skutki nowych regulacji dla przedsiębiorców oraz wyjaśnia:
Szkolenie prowadzone jest w praktycznej formule – z perspektywy handlu międzynarodowego, logistyki, e-commerce i importu.
Cele szkolenia
Uczestnicy:
Producentów i importerów
Działów:
Branży logistycznej i e-commerce
Producentów opakowań
Program szkolenia
I. PPWR – podstawy i kierunek zmian w UE
•czym jest PPWR,
•różnice między dyrektywą a rozporządzeniem,
•cele regulacji,
•harmonogram wdrażania,
•wpływ PPWR na przedsiębiorców.
II. Zakres stosowania PPWR
•jakie opakowania podlegają regulacji,
•opakowania jednostkowe, zbiorcze i transportowe,
•import spoza UE,
•e-commerce,
•opakowania wielomateriałowe.
III. Projektowanie opakowań pod recykling
•„design for recycling”,
•klasy recyklowalności,
•ograniczenia dla opakowań trudnych do recyklingu,
•materiały problematyczne,
•obowiązki producentów i importerów.
IV. Minimalna zawartość recyklatu
•nowe wymagania dla tworzyw sztucznych,
•jak liczyć poziom recyklatu,
•dokumentowanie zawartości materiałów z recyklingu,
•odpowiedzialność za dane od dostawców,
•ryzyka kontroli.
V. Ograniczanie nadmiernych opakowań
•overpackaging,
•„pusta przestrzeń”,
•nowe wymagania dla e-commerce,
•opakowania transportowe i zbiorcze,
•przykłady praktyczne.
VI. Opakowania wielokrotnego użytku (reuse)
•cele reuse,
•obowiązki dla wybranych branż,
•systemy zwrotu opakowań,
•logistyka opakowań wielokrotnego użytku,
•praktyczne problemy wdrożeniowe.
VII. Zakazy wybranych opakowań jednorazowych
•które opakowania zostaną ograniczone,
•gastronomia,
•hotelarstwo,
•handel detaliczny,
•skutki dla przedsiębiorców.
VIII. Oznakowanie i obowiązki informacyjne
•nowe etykiety,
•oznaczenia materiałowe,
•segregacja,
•QR kody i informacje cyfrowe,
•obowiązki dokumentacyjne.
IX. Odpowiedzialność importerów i compliance
•odpowiedzialność za zgodność opakowań,
•obowiązki w łańcuchu dostaw,
•due diligence dostawców,
•dokumentacja techniczna,
•ryzyka sankcji i kontroli.
X. Kontrole organów i ryzyka praktyczne
•czego będą wymagały organy,
•jakie dokumenty należy posiadać,
•odpowiedzialność za błędne deklaracje,
•możliwe sankcje,
•przykłady problemów praktycznych.
XI. Jak przygotować firmę do PPWR?
•audyt opakowań,
•analiza dostawców,
•aktualizacja procedur compliance,
•przygotowanie działów zakupów i logistyki,
•plan wdrożenia PPWR w organizacji.
Po szkoleniu uczestnicy będą wiedzieli:
•jakie obowiązki wynikają z PPWR,
•jakie ryzyka dotyczą importerów i producentów,
•jakie dokumenty należy pozyskiwać od dostawców,
•jak przygotować organizację do nowych wymogów,
•jak ograniczyć ryzyka compliance,
•jak przygotować się do przyszłych kontroli.
Warunki uczestnictwa:
Płatności należy dokonać na trzy dni przed terminem szkolenia na konto:
mBank 70 1140 2004 0000 3002 8581 0088
W temacie przelewu prosimy o wpisanie daty i tematu szkolenia.
W przypadku instytucji publicznych, jednostek budżetowych możliwa jest płatność po szkoleniu.
Na podstawie dokonanej płatności wysyłamy Państwu na podany w zgłoszeniu adres e-mailowy WYGENEROWANY INDYWIDUALNIE DLA KAŻDEGO UCZESTNIKA LINK DOSTĘPOWY.
Licencja i indywidualnie wygenerowany link aktywacyjny obejmuje dostęp do szkolenia tylko i wyłącznie dla jednej osoby.
Jeżeli chcecie Państwo udostępnić szkolenie większej liczbie osób - należy wykupić dodatkowe linki aktywacyjne.
Firma CRZ SENEKA zastrzega sobie prawo do weryfikacji ilości uczestników z wykupionym, indywidualnym dostępem do szkolenia w trakcie jego trwania.
Uczestnicy otrzymują imienne zaświadczenie ukończenia szkolenia, które wysyłamy w formie elektronicznej.
Rezygnacja z udziału powinna nastąpić w formie pisemnej (e-mail) najpóźniej na 3 dni robocze przed szkoleniem.
Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia 100% kosztów. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.
Rezygnacja telefoniczna nie jest respektowana.
Link dostępowy do naszego webinarium aktywuje się na godzinę przed rozpoczęciem szkolenia.
Jeśli wystąpią problemy z zalogowaniem się, być może komputer ma zablokowany dostęp do stron i serwisów, które nie odpowiadają indywidualnym wymaganiom korporacyjnym. W takim przypadku zalecamy kontakt z administratorem systemu.
W przypadku zakłóceń, już po zalogowaniu, w odbiorze dźwięku/obrazu, prosimy o wylogowanie i ponowne zalogowanie się lub wyłączenie i włączenie komputera..
Wymagany sprzęt niezbędny do odbioru szkoleń ON-LINE:
Komputer, tablet, smartfon z dostępem do internetu (nie polecamy Wi-Fi), włączony głośnik w komputerze lub słuchawki.
Możecie Państwo przetestować prędkość internetu : https://www.speedtest.pl/
Prosimy o wcześniejsze przetestowanie połączenia z wirtualnym pokojem https://embed.archiebot.com/connection-tester
Nasze szkolenia i konferencje z możliwością dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz w ramach Bazy Usług Rozwojowych:
KFS - aby uzyskać dofinansowanie na wybrane szkolenie pracodawca musi złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy odpowiednim dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.
Istnieje możliwość dofinansowania od 80% (dla przedsiębiorstw małych i średnich) do 100% (dla mikro firm). Wzór wniosku powinien być dostępny do pobrania na stronie wybranego PUP-u.
Szczegóły na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/kfs-2025
BUR -to dofinansowanie ze środków UE na kształcenie, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Aby uzyskać dofinansowanie należy zgłosić się do wybranego operatora działającego w danym województwie oraz złożyć u niego wniosek o dofinansowanie szkolenia, które jest zarejestrowane w Bazie.
Szczegóły oraz wykaz operatorów obsługujących dofinansowanie w poszczególnych województwach na stronie: https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Dla zapewnienia Państwu najwyższej jakości przekazywanych informacji zastrzegamy sobie prawo do aktualizacji programu, wynikającej tylko i wyłącznie ze zmian w przepisach wprowadzanych przez ustawodawcę.
Aktualizacje programów będą się odbywać natychmiast po pojawieniu się zmian prawnych.
Dokładamy wszelkich starań i spełniamy wszystkie wymogi techniczne ze swojej strony, aby zapewnić Państwu odbiór szkolenia na wymaganym poziomie.
Nie ponosimy odpowiedzialności za zakłócenia wynikające z obciążenia sieci i problemów techniczno-sprzętowych po stronie uczestnika.
Treść szkolenia oraz materiały autorskie objęte są prawami autorskimi.
Firma CRZ SENEKA oraz współpracujący z nami Trenerzy nie wyrażają zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, rozpowszechniania, udostępniania osobom nieuprawnionym, a także nagrywania szkolenia oraz materiałów szkoleniowych.